اگر هنوز به اهمیت وبسایت ریسپانسیو پی نبرده اید، احتمالا 70% شانس موفقیت خود را در بازار رقابتی و تنگاتنگ کسب و کار های هوشمند امروزه از دست داده اید! جهان امروز ما، جهانی الکترونیک است و تقریبا کسی دور و بر ما نیست که گوشی تلفن هوشمند نداشته باشد یه دست کم از وجود آن بی خبر باشد. این موضوع بشدت بر روی ابعاد مختلف زندگی مردم تاثیر گذاشته و خوب یا بد، همه ما را به نوعی درگیر خودش کرده است.

یکی از مهم ترین و کلیدی ترین جنبه های تلفن های همراه، قابلیت وبگردی و گشت و گذار در اینترنت به وسیله آنهاست. حال در نظر بگیرید که شما صاحب کسب و کاری هستید و از طریق وبسایتتان، خودتان را به مخاطبینتان می‌شناسانید. اما اگر وبسایت شما ریسپانسیو نباشد، نزدیک به 70% از مخاطبین خود را از دست خواهید داد.

برای مشاوره طراحی سایت ریسپانسیو، با مشاوران خاتون تماس بگیرید.

وبسایت ریسپانسیو

وبسایت ریسپانسیو

وبسایت ریسپانسیو (responsive) چیست؟

اصولا به وبسایت هایی که برای نمایش در دستگاه هایی با ابعاد مختلف اعم از کامپیوتر های رومیزی، لپتاپ، تبلت و گوشی موبایل طراحی و بهینه می‌شوند، وبسایت ریسپانسیو می‌گوییم. اهمیت این دسته از وبسایت ها بر کسی پوشیده نیست و از آن جایی که همه ما میخواهیم در بهترین شکل ممکن بر روی مخاطب خود اثر بگذاریم، نباید از توجه به این نکته غافل شویم.

اهمیت وجود این نوع وبسایت ها را از آنجایی میتوان درک کرد که گوگل، یکی از عوامل مهم در رتبه بندی سئو را از سال 2015 میلادی، میزان ریسپانسیو بودن یا responsibility وبسایت ها اعلام کرد.

ریسپانسیو بودن وبسایت

ریسپانسیو بودن وبسایت

روش های طراحی یک وبسایت ریسپانسیو چیست؟

برای طراحی این مدل وبسایت ها، روش های مختلفی وجود دارد که ما در این مقاله چندتا از بهترین و کم دردسر ترین آن ها را با هم مرور میکنیم

1- استفاده ازمدیا کوئری ها:

کوئری های رسانه ای یا media query ها، می توانند تشخیص دهند که دستگاهی که به وب سایت شما متصل شده است چیست و با توجه به آن اندازه مرورگر را تنظیم می کند. برای دیدن چگونگی این عمل، پنجره مرورگر خود را در ابعاد مختلف بکشید.  توجه داشته باشید که صفحه تنظیم خواهد شد.  از ویژگی های آن می توان برای کنترل عرض ، ارتفاع، حداکثر عرض، حداکثر ارتفاع، ارتفاع دستگاه، جهت، نسبت ابعاد و غیره استفاده شود.

2- استفاده از فریم ورک framework های مخصوص طراحی ریسپانسیو:

فریم ورک یا چارچوب های آماده برای برانامه نویسی که بسته های کد آماده شده هستند، در نقش کاتالیزگر در کد نویسی عمل میکنند. افرادی که فریم ورک ها را توسعه میدهند، قابلیت های یک یا چند زبان برنامه نویسی را خلاصه کرده و در قالب یک فریم ورک عرضه میکنند. شما میتوانید با فرا گرفتن شیوه کار کردن و کدنویسی مخصوص هر فریم ورک، به سرعت و دقت در کدنویسی خود کمک کنید. پیشنهاد ما دو فریم ورک محبوب در حوزه ریسپانسیو بودن یا واکنش گرایی می باشد که هر دو آنها از زبان css و javascript استفاده میکنند.

3- بوت استرپ bootstrap :

بوت استراپ یکی از پر طرفدار ترین و محبوب ترین فریم ورک های توسعه responsive وبسایت ها است . در حال حاضر آخرین نسخه بوت استراپ 4 در دسترس است.  بوت استراپ دارای ویژگی های بی نظیر یک سیستم شبکه ساختاری عناصر ناوبری(منو) و خیلی چیز های دیگر است. با داشتن این فریم ورک توسعه دهندگان می توانند به راحتی هر نوع وب سایتی را  بدون هیچ گونه تکنیکی ایجاد کنند. بنابراین وبسایت های توسعه یافته با این فریم ورک، به خوبی در تلفن همراه نمایش داده خواهند شد. برای دانبود این فریم ورک میتوانید به آدرس رسمی سایت بوت استرپ به نشانی getbootstrap.com مراجعه کنید.

4- W3.css :

فریم ورک W3.CSS توسط  w3schools.com که وبسایت کنسرسیوم جهانی وب میباشد، ایجاد شده است. از مزیت های این فریم ورک میتوان به سبک تر بودن آن نسبت به دیگر فریم ورک ها، کامل و دارا بودن عناصر و کامپوننت های مورد نیاز در هنگام طراحی قالب و طرح وب سایت و یادگیری سریع اشاره داشت. این فریم ورک فقط از زبان css بهره گرفته و برای استفاده از آن به هیچ مورد اضافی نیاز ندارید. به منظور توسعه وبسایت خود با استفاده از این فریم ورک قدرتمند، کافیست آن را دانلود کرده و به فایل HTML  خود لینک کنید.

فریم ورک W3.CSS دارای گرید سیستم برای بخش بندی و تعریف عناصر مختلف سایت، منو، دکمه ها، استایل فرم ها و جداول و هر آنچه در هنگام طراحی یک سایت مورد نیاز است میباشد.

سخن پایانی

در پایان باید یادآور شویم که اگر هنوز برای طراحی وبسایت خود در حالت ریسپانسیو یا واکنش گرا به فکر نیفتاده اید، باید از همین امروز دست به کار شوید. رقبای شما هیچگاه منتظر شما نمیمانند و به سرعت خود را با تغییرات موجود در دنیای سرسام آور تکنولوژی وفق میدهند. در این مسیر، تیم طراحی و توسعه وبسایت خاتون همراه شماست و میتوانید با خیال راحت، این امر را به ما سپرده و از زیبا تر کردن چهره آنلاین کسب و کار خود لذت ببرید.