این روزها جهان شاهد تغییرات قابل ملاحظه‌ای است. این تحولات موجب شده تا شکل کسب و کار ها و میزان تقاضا برای آن‌ها تحت تاثیر این عوامل قرار گیرد. می‌توان گفت ظهور پاندمی و حواشی آن، مهم‌ترین فاکتور موثر بر کسب و کارهای پولساز در 2021 است. این روزها کسب و کارها به تدریج به سمت دورکاری و حوزه‌های مرتبط با IT پیش می‌روند.

ویروس کرونا موجب تعطیلی بسیاری از مشاغل و البته رشد بخشی دیگر از کسب و کارها شده است. این روزها با توجه به افزایش میزان استفاده از خدمات اینترنتی و دورکاری، برای کسب و کارهای مرتبط با این حوزه نیز افزایش پیدا کرده است. اما کسب و کارهای پولساز 2021 کدامند؟

در این مقاله به بررسی روند مشاغل و کسب و کارهای پولساز می‌پردازیم. اگر به دنبال برنامه‌ریزی برای آینده شغلی خود و کسب مهارت‌‌ها و آموزش‌های مفید هستید، همراه خاتون باشید.

دورکاری و مشاغل فریلنسری

دورکاری و مشاغل فریلنسری

کسب و کار های پولساز در 2021

کسب و کارهای پولساز معمولا کسب و کارهایی هستند که با توجه به شرایط روز، تقاضای بیشتری برای آن‌ها در مقایسه با سایر مشاغل وجود دارد. در واقع این کسب و کارها نیاز امروز هستند و به دلیل تخصصی بودن، درامد بالایی نیز دارند. پس اگر قصد سرمایه‌گذاری بر روی مهارت‌های خود را دارید، این حوزه‌ها را در نظر بگیرید:

1- هوش مصنوعی و یادگیری ماشین (Machine learning)

یادگیری ماشین یکی از کاربردهای هوش مصنوعی است. ماشین لرنینگ موجب می‌شود تا سیستم‌ها به صورت خودکار از طریق تجربه و بدون نیاز به برنامه ریزی، عملکرد خود را ارتقاء دهند. در این سیستم‌ها داده‌های مورد نیاز به یک الگوریتم داده می‌شوند و الگوریتم بر اساس داده‌ها عمل می‌کند.
پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که در سال‌های آینده، مشاغل بسیاری توسط هوش مصنوعی ایجاد خواهند شد و این مشاغل در میان پردرامدترین مشاغل قرار خواهند داشت.

2- علوم داده (Data Science)

علوم داده و تحلیل داده (Date Analytics) از دیگر کسب و کارهای پولساز در 2021 هستند. علم داده یک حوزه میان رشته‌ای است که از فرایندها، الگوریتم‌ها و سیستم‌های علمی به منظور استخراج دانش با استفاده از داده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای متخصص شدن در علم داده و داشتن مهارت داده کاوی لازم است توانایی درک ارتباط و کشف الگوها در میان داده‌ها را داشته باشید.

3- امنیت سایبری

پیش‌بینی می‌شود با وجود تهدیدات و جنگ‌های سایبری، ضرورت حضور متخصصان امنیت سایبری بیش از پیش احساس می‌شود. امنیت سایبری مشاغل متعددی از جمله هک قانونمند، مهندسی امنیت وغیره را دربرمی‌گیرد. در حال حاضر تقاضا برای این تخصص‌ها بیشتر از عرضه آن است و به همین دلیل این مشاغل نیز جزء کسب و کارهای پولساز در 2021 خواهند بود.

4- رایانش ابری

این مورد هم در اثر پاندمی در میان پولسازترین کسب و کارها قرار گرفته است. مهارت‌هایی مانند ،Web GCP، Java، Linux، Azure، Softwareو.. از جمله مواردی هستند که در سال‌های پیش رو مورد توجه قرار خواهند گرفت.

طراحی سایت و اپلیکیشن

طراحی سایت و اپلیکیشن

5- برنامه نویسی، طراحی سایت و اپلیکیشن

از دیگر مشاغل پولساز 2021 برنامه‌نویسی است. برنامه نویسی، شاخه‌ها و کاربردهای گوناگونی دارد. در سال‌های اخیر برنامه نویسی و طراحی سایت و اپلیکیشن در فضاهای اندروید، IOS و تحت وب از پولسازترین و پردرآمدترین کسب و کارها در جهان هستند. برنامه نویس‌ها می‌توانند در هر مکانی و به‌صورت فریلنسری از طریق این مهارت کسب درامد کنند.

دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ

6- دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال

با افزایش ضرورت استفاده از اینترنت و فضای دیجیتال، استفاده از ابزارهای دیجیتال برای برندینگ، بازاریابی، معرفی محصول، جذب مشتری و فروش نیز افزایش پیدا می‌کند. بنابراین دیجیتال مارکتینگ یکی از مهم‌ترین و پولسازترین مشاغل 2021 خواهد بود. فضای تبلیغات در دنیای مدرن کاملا متفاوت با گذشته است و روش‌های قدیمی دیگر پاسخگوی کسب و کارهای امروزی نیستند. این روزها ابزارهای تبلیغات دیجیتال مانند اینستاگرام و لینکدین جایگزین روش‌های سنتی شده‌اند.

7- سئو و بهیه سازی سایت

به موازات اینترنتی شدن کسب و کارها ضرورت طراحی سایت و سئو و بهینه سازی آن هم به‌وجود آمده است. با توجه به این که اغلب کسب و کارها برای معرفی خود و خدماتشان، به اهمیت طراحی سایت پی برده‌اند، همزمان ضرورت دارد تا این سایت‌ها بهینه سازی شوند. در غیر این صورت صرفا طراحی سایت نمی‌تواند ابزار جذب مشتری و فروش باشد.

بنابراین از دیگر کسب و کارهای پولساز و مهم در سال‌های آینده، حوزه سئو و بهینه سازی سایت است. در فضای پر رقابت میان سایت‌های رقیب، سئو نیز به همان اندازه طراحی سایت اهمیت دارد و به یکی از واجبات هر کسب و کاری تبدیل شده است.

نتیجه گیری:

همچنین برخی از مشاغل برجسته ای که از نظر رابرت هالف بسیار مهم است که مورد توجه قرار گیرند و در سال 2021 این پتاسیل را دارندتا جزو پردرامد ترین مشاغل محسوب شوند، عبارتند از:

  • هوش مصنوعی ( AI ) و یادگیری ماشین ( ML )
  • داده‌کاوری یا علوم داده
  • سیستم‌های ابری هوشمند
  • امنیت سایبری و حریم خصوصی
  • برنامه نویسی و طراحی سایت و اپلیکیشن
  • سئو یا بهینه سازی سایت
  • دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال

به طور کلی علاوه بر موارد بالا، دیگر مهارت‌های فنی در حوزه IT مانند اسکرام (Agile ،(Scrum، محاسبات ابری، ReactJS و SQl و غیره در کانون توجه قرار گرفته‌اند. بنابراین اگر قصد دارید تا به یک متخصص پردرامد تبدیل شوید و شغلی پولساز داشته باشید، روی این موضوعات سرمایه‎‌گذاری کنید.