آیا قصد ثبت دامنهir  دارید؟ کسب و کار آنلاین و طراحی سایت، این روزها دیگر یک موضوع حاشیه‌ای نیست. بلکه با تغییراتی که هر روز در سطح جهان شاهد آن هستم، دیگر به یک ضرورت غیرقابل انکار تبدیل شده است. با گسترش فضای مجازی اغلب افراد ترجیح می‌دهند تا فعالیت‌های خود را به صورت آنلاین و اینترنتی انجام دهند. اما برای طراحی سایت، گام اول تهیه هاست و دامنه است که برای سایت‌های ایرانی دامنه ir بسیار متداول است.

در این مقاله به موضوعاتی مرتبط با خرید دامنه ir و نکات مرتبط با آن خواهیم پرداخت. اگر قصد راه‌اندازی سایت برای کسب و کار خود دارید، در این مقاله همراه خاتون باشید تا موردی از نظرتان دور نماند.

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

  • ویژگی‌ها و موارد مهم در انتخاب نام و ثبت دامنه ir
  • آموزش مراحل ثبت دامنه در سایت ایرنیک

 

ثبت دامنه IR

ثبت دامنه IR

گام به گام برای ثبت دامنه ir و آغاز کسب و کار آنلاین

اولین گام جهت ساخت سایتی با دامنه ir، تعیین یک نام مناسب برای آن است. اما برای انتخاب این نام به چه مواردی باید توجه کرد؟

موارد مهم در انتخاب نام دامنه ir

برای انتخاب نام دامنه سایت خود عجله نکنید. گاهی هیجان و انگیزه بالا موجب می‌شود تا انتخاب به سرعت و بدون برررسی کامل جوانب صورت گیرد. اما باید توجه داشته باشید که اولین ارتباط شما با مخاطب از طریق نام سایت برقرار می‌شود. برای انتخاب نامی هوشمندانه و جذاب زمان بگذارید و بیشتر روی آن متمرکز شوید. اما نکاتی که باید برای انتخاب نام دامنه به آن توجه کنید عبارتند از:

ویژگی های نام دامنه مناسب

ویژگی های نام دامنه مناسب

نام کوتاه برای دامنه ir

البته کوتاه بودن نام دامنه تنها مختص به دامنه‌های ir نیست. کوتاه بودن یک ویژگی مهم برای دامنه‌ها است که در ایجاد ارتباط بهتر با مخاطب موثر است. توجه داشته باشید که طول دامنه نباید بیشتر از 67 کاراکتر باشد. تجربه نشان می‌هد که کاربران تا 12 کاراکتر را به خاطر می‌سپارند و بیشتر از آن را فراموش می‌کنند. بنابراین نام دامنه سایت خود را کوتاه انتخاب کنید.

نام قابل فهم و در خاطر ماندنی

هر چقدر نام دامنه ارتباط بیشتری با کسب و کار شما داشته باشد، بهتر در خاطر می‌ماند. همچنین آسان و قابل فهم بودن نیز ویژگی دیگری است که موجب می‌شود تا کاربر شما را به خاطر بسپرد. اگر نام دامنه مرتبط و کوتاه باشد، به شما کمک می‌کند تا در خاطر مخاطب بمانید و کاربر هرکجا که به اینترنت دسترسی داشته باشد بتواند سراغ سایت شما بیاید. علاوه بر این، سادگی نام موجب می‌شود تا کاربران به راحتی آن را به دیگران هم معرفی کنند.

اگر در نام سایت خود از کلمات کلیدی از جمله نام برند یا واژه‌ای مرتبط با زمینه کسب و کارتان استفاده کنید، اقدامی تاثیرگذار برای ایجاد کاربران دائمی انجام داده‌اید.

پرهیز از به کار بردن اعداد و علامت

استفاده از کاراکترهای اضافی از جمله اعداد یا دش موجب می‌شود که کاربر شما را جدی نگیرد. نامی واضح و مشخص برای سایت خود انتخاب کنید تا کاربر به شما اعتماد کند. استفاده از کاراکترهای اضافی، موجب گیج شدن مخاطب خواهد شد.

انتخاب یک دامنه منحصر به فرد

از بازی با حروف برای ایجاد شباهت با نام برندهای معروف استفاده نکنید. سعی کنید واقعی باشید و ادای برندهای دیگر را در نیاورید. این موضوع تنها موجب سلب اعتماد کاربر از شما خواهد شد. حتی گاهی هم از لحاظ قانونی این موضوع می‌تواند دردسر ساز شود اگر هم نشود به اعتبار شما آسیب خواهد زد. فراموش نکنید که در نهایت مخاطب میزان صداقت شما را متوجه خواهد شد و او باید تصمیم بگیرد که به شما اعتماد کند یا نه.

طراحی سایت و ثبت دامنه ir

طراحی سایت و ثبت دامنه ir

انتخاب و ثبت دامنه ir از زمان آغاز کسب و کار

بسیاری از کسب و کارها در ابتدا از دامنه‌هایی مانند com را برای فعالیت خود انتخاب می‌کنند. اما مطمئن باشید که دیر یا زود متوجه خواهید شد که با توجه به این که در ایران مشغول به فعالیت هستید لازم است تا دامنه ir هم داشته باشید. در این زمان ممکن است تازه خبردار شوید که دامنه ir با نام شما قبلا ثبت شده و توسط فرد دیگری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در چنین شرایطی 2 مشکل برای شما پیش خواهد آمد. یکی این که بسیاری از مخاطبان ممکن است به جستجوی نام سایت شما با ir بپردازند ولی به سایت شما وارد نشوند بلکه تبدیل به مشتری سایت دیگری شوند که از اعتبار شما استفاده می‌کند. مشکل دیگر این است که ممکن است با بروز هر گونه اخلال در شبکه اینترنت، سایت شما از دسترس خارج شود در حالیکه سایت‌های با دامنه ir بدون مشکل به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

پیشنهاد ما این است که از ابتدا، نام دامنه خود را بر روی دامنه‌هایی که فکر می‌کنید مناسب کسب و کارتان هستند ثبت کنید تا بعدا به مشکل برخورد نکنید. اگر به دامنه com نیاز دارید، همان ابتدا ir آن را هم خریداری کنید تا در آینده در صورت نیاز از آن استفاده کنید.

مطالب مرتبط:

سایت ایرنیک

سایت ایرنیک

آموزش مراحل ثبت دامنه ir در ایرنیک (NIC.ir)

پایگاه ایرنیک کارگزار ثبت دامنه‌های ملی در ایران است. برای ثبت دامنه‌های ملی، شرایط و قوانین خاصی وجود دارد که توسط ایرنیک مشخص شده است. توجه داشته باشید که عضویت و ثبت شناسه در این سایت رایگان است و برای ساخت سایت ir نیاز زمان و هزینه بالایی ندارید.

روش ثبت دامنه ir در ایرنیک

اولین گام برای ثبت دامنه، مراجعه به سایت ایرنیک و ایجاد یک شناسه nic است. پس از این که شناسه خود را دریافت کردید، می‌توانید آن را ثبت نمایید. اما مراحل بعدی ثبت دامنه ir در سایت ایرنیک عبارت است از:

  1. بر روی منو وارد تب «مشخصه‌های شناسه» شوید و بر روی زیرمنوی «ورود» کلیک کنید .
  2. اطلاعات خواسته شده را باید به دقت وارد کنید و سپس بر روی دکمه «ورود» کلیک کنید.
  3. وارد پنل ایرنیک خود شوید و بر روی منوی «دامنه‌ها» کلیک کنید. سپس زیرمنوی «ثبت دامنه» را انتخاب کنید.
  4. در این مرحله وارد صفحه ثبت دامنه خواهید شد و باید موارد خواسته شده در قسمت نام دامنه را تکمیل کنید. اگر  دامنه مورد نظر شما قبلا ثبت نشده باشد، وارد مرحله بعد می‌شوید. در این مرحله باید مدت زمان ثبت و رابط‌های دامنه را تعیین کنید. دامنه را می‌توانید به صورت 12 یا 60 ماهه ثبت کنید. همچنین صاحب امتیاز و رابط‌های دامنه هم در این قسمت تعیین می‌شوند.
  5. در مرحله بعد موافقت نامه ثبت را مطالعه و سپس تایید کنید. تیک پذیرش را بزنید و کد امنیتی را وارد کنید و در پایان دکمه اقدام به ثبت را فعال کنید.
  6. اکنون صورت حساب شما برایتان صادر می‌شود. پس باید وارد سبد خرید برای پرداخت شوید. به نوع واحد پول توجه داشته باشید و دکمه بعدی را بزنید.
  7. حالا می‌توانید صورت حساب خود را ببینید. آن را پرداخت کنید تا پس از پرداخت، دامنه برای شما رزرو شود.
ثبت دامنه

ثبت دامنه

به این ترتیب شما دارای یک دامنه ir خواهید بود که می‌توانید برای کسب و کار آنلاین خود از آن استفاده کنید. مشاوران آژانس دیجیتال مارکتینگ خاتون آماده هستند تا به سوالات شما در این رابطه پاسخ دهند و یا دامنه دلخواه شما را برایتان ثبت کنند. آیا شما هم برای کسب و کار خود دامنه‌ای ثبت کرده‌اید یا قصد ثبت آن را دارید؟ با ما تماس بگیرید.